2019 Giuria

Presidente della Giuria

Giuseppe Grandinetti
Giuseppe Grandinetti

Global Head Digital Marketing

Vibram Group

Giuria categoria Best Chief Digital Officer

Leonardo Raineri
Leonardo Raineri

Innovation Manager

Miroglio
Nicola Antonelli
Nicola Antonelli

Project Manager

LUISAVIAROMA.COM
Chiara Terribili
Chiara Terribili

Digital Performance Marketing Manager

Riccardo  Olmi
Riccardo Olmi

Responsabile Progetti Speciali e Innovazione Digitale 

Inres Coop
Andrea Redaelli
Andrea Redaelli

Principle Corporate Projects and Portfolio Management

Hugo Boss
Elisabetta  Corazza
Elisabetta Corazza

Head of Digital Marketing

Danone

Giuria categoria Best Store Layout & Retailtainment concept

Francesco Riganti
Francesco Riganti

Marketing Director

Mondadori Retail
Caterina  Voltan
Caterina Voltan

Retail & Marketing Manager

SanSiro Stadium 
Massimiliano  Rossi
Massimiliano Rossi

Direttore Area Generi Vari e Direttore Unitá di Business

Pac2000a-Conad e Iges-Todis
Michele Falzetta
Michele Falzetta

General Manager

Latteria Soresina
Massimo    Baggi
Massimo Baggi

Retail Business Strategist Lead

Raffaele  Carelli
Raffaele Carelli

Responsabile Tecnico Retail

Luisa Spagnoli

Giuria categoria Best Social Engagement & Digital Loyalty Program

Marco Dellapiana
Marco Dellapiana

Group Head of Transformation and GM South Europe

Tally Weijl
Alice Abbate
Alice Abbate

Resp. Marketing

Biella Scarpe
Luciano Gianni
Luciano Gianni

Chief Marketing Officer

Martha's Cottage
Alessia  Scarpocchi
Alessia Scarpocchi

Market & Digital Strategies Director

Gruppo Aboca
Silvia Taddeo
Silvia Taddeo

Digital Communication Manager

L'Erbolario

Giuria categoria Best E-commerce

Andrea  Luzzi
Andrea Luzzi

Digital Business Manager

Moleskine
Gionata Galdenzi
Gionata Galdenzi

Ecommerce Specialist

Aeffe Group
Alessandro Pacetti
Alessandro Pacetti

Digital Sales & Marketing Manager

Alessi
Sara  Pupin
Sara Pupin

General Manager Proximity

Gruppo Di Martino
Emna  Neifar
Emna Neifar

Chief Commercial Officer

Cortilia
Petra  Schrott
Petra Schrott

Marketing Manager

SodaStream
Righel Anglois
Righel Anglois

CRM & Tech Innovation Director

Gruppo Mondadori

Giuria categoria Best Customer Experience Initiative in Luxury

Jacopo  Sebastio
Jacopo Sebastio

Co-Founder & CEO

Velasca
Francesco Pergola
Francesco Pergola

Head of retail & Training and Development Manager Retail Europe

Triumph International
Paolo  Zanco
Paolo Zanco

WW Retail Operation Manager

Boggi Milano
Alessia  Lazzaretti
Alessia Lazzaretti

Europe Retail Operations Manager

Stella McCartney
Stéphane Gerschel
Stéphane Gerschel

Global Brand Managing Director

Pomellato

Giuria categoria Best innovation in Payments

Moreno Baldini
Moreno Baldini

IT Information Systems Manager

Butali Gruppo Euronics
Alessandro Lazzaroni
Alessandro Lazzaroni

CEO

Dominos’ Pizza
Riccardo Zanni
Riccardo Zanni

Responsabile Area Tecnologia e Innovazione

Bricocenter
Marco Moschini
Marco Moschini

CIO

Gruppo Pam
Marco Farinetti
Marco Farinetti

Chief Information Officer

Areas Italy

Giuria categoria Best Logistics Project

Maria Rita  Concilio
Maria Rita Concilio

ICT F&A-Customers-Logistics Systems Manager

Fater
Claudio Marchionni
Claudio Marchionni

Direttore Logistica

Unieuro
Debora  Guma
Debora Guma

Group CIO

Parmalat
Francesco Figus
Francesco Figus

Business Developer

IKEA Group

Giuria categoria Best Talent in Store

Salvatore Alia
Salvatore Alia

Responsabile Selezione Valutazione e Carriere

Coop Alleanza 3.0
Francesco Zaccariello
Francesco Zaccariello

CEO & Founder

eFarma.com
Samanta Todaro
Samanta Todaro

HR Manager

Bally
Massimiliano Maggini
Massimiliano Maggini

HR Director Italy

Guess Italia

Giuria categoria Best Sustainability and Social Welfare Project

Monica Gagliardi
Monica Gagliardi

Brand Marketing, E-Commerce and Communication Director

OVS Group
Alfio Fontana
Alfio Fontana

Responsabile Corporate Social Responsibility ed Energy Manager

Carrefour Italia
Fabio Gabanella
Fabio Gabanella

Direttore Tecnico Investimenti E Progettazione

Unes
Paolo Palomba
Paolo Palomba

Partner - Managing Partner

Plef (Planet Life Economy Foundation) - Expertise on Field
Luca Pereno
Luca Pereno

CSR manager - Coordinatore Sviluppo Sostenibile

Leroy Merlin

Giuria categoria Best Start up

Stefano Azzalin
Stefano Azzalin

Head of Sellalab

SELLALAB
Gabriella Scapicchio
Gabriella Scapicchio

Sindaco

Le Village by CA
Layla  Pavone
Layla Pavone

Consigliere Delegato - Chief Innovation & Marketing and Communication

Digital Magics
Antonio Concolino
Antonio Concolino

CEO

Primomiglio SGR
Massimiliano Granieri
Massimiliano Granieri

Chairman of the Board - Professor

MITO Technology - University of Brescia

Charity Partner

Elena  Lavezzi
Elena Lavezzi

Founder

Next Gen Unicef